Committees and Subcommittees

Committees and Subcommittees

Updated: September 26, 2017

Officers

Chair
Fulgentius Lugemwa

Chair-Elect
Javed Siddique

Secretary
Amber Seidel

Academic and Student Issues

  • Co-chairs: Andy Landis and Javed Siddique (2017–18)
  • Deirdre Folkers
  • Joe Kasten
  • Andy Landis
  • David Latzko
  • Jessica Petko
  • Jon Price
  • Stuart Stelly
  • Anne Vardo-Zalik
  • Andrew Caldwell (ex officio)
  • Peggy Violette (ex officio)
  • Barb Eshbach (ex officio)
  • Robert Farrell (ex officio)
  • Scott Simonds (ex officio)
  • (Student)

Cultural Diversity and Enrichment

  • Chair: Emily Wenk and Dan Puccio (2017–18)
  • Joel Burkholder
  • Barbara Dennis
  • Ann Fetterman
  • Andrea Giorgioni
  • Megan Lorenz
  • Fulgentius Lugemwa
  • Judith Owen
  • Richard Pierce
  • Dan Puccio (ex officio)
  • Emily Wenk
  • Betsy Wentzel
  • Sheri Yoder
  • David W. Chown (ex officio)

Curricular Affairs

  • Chair: Mary Ritchey
  • Alyssa Dietz
  • Deirdre Folkers
  • Harley Hartman
  • Cecilia Heydl-Cortinez
  • Mary Ritchey
  • Noel Sloboda
  • JeanMarie St. Clair-Christman
  • Jane Sutton
  • Manel Wijesinha
  • Robert Farrell (ex officio)

Faculty Affairs

  • Co-chairs: Ali Kara and Joy Giguere
  • Bob Bartell
  • Bill Cantor
  • Fred Haag
  • Asif Mahmood
  • Michael Marcus
  • Sonia Molloy
  • Nicole Muscanell
  • Abdul Siddiqui

Teaching, Learning Technology Advisory Committee

  • Chair: Bob Bartell (2017–18)
  • Bob Bartell
  • Marshall Coyle
  • Joe Downing
  • Harley Hartman
  • Marcy Nicholas
  • Suzanne Shaffer
  • Joan Smeltzer
  • Loren Brewster (ex officio)
  • Robert Farrell (ex officio)
  • Holly Gumke (ex officio)
  • Francine Baker (ex officio)
  • Registrar (ex officio)
  • (Student)

Subcommittees of Academic and Student Issues

Honors

  • Co-chairs: Duke Sarafian and Javed Siddique
  • Deborah Eicher-Catt
  • Andy Landis
  • Abdul Siddiqui
  • Ryan Service (ex officio)
  • (Student)

Student Awards

  • Chair: Ann Fetterman
  • Cynthia Jones
  • Maureen Muller-Kahle
  • Scott Simonds
  • Stuart Stelly
  • Kip Trout

Burness Teaching Award

  • Chair: Andy Landis (2017–18)
  • Deborah Eicher-Catt
  • Ali Kara
  • Jon Price
  • Gene Ellis (optional)
  • Walter Arnold (optional)
  • Robert Farrell (ex officio)

Academic Advising Council

  • Chair: Anne Vardo-Zalik (2017–18)
  • Bill Cantor
  • Deborah Eicher-Catt
  • David Latzko
  • Andrew Caldwell (ex officio)
  • Robert Farrell (ex officio)
  • (Student)
  • (Student)

Subcommittee of Faculty Affairs

Faculty Scholarship of Research and Creative Accomplishment Committee

  • 2016–17 Recipient: Abdul Siddique
  • 2015–16 Recipient: Michael Jarrett
  • 2014–15 Recipient: Noel Sloboda
  • Chair-elect: Javed Siddique
  • Faculty member TBD by Senate Chair and DAA
  • Faculty member appointed by DAA and Chancellor

Special Committees

Professor Promotion Review Committee (2017–18)

  • Chair: Sukhdeep Gill
  • Alternate:

Promotion and Tenure Committee (2017–18)

  • Chair: Joe Downing
  • Alternate:
  • Core Members: Noel Sloboda, Anne Vardo-Zalik

Ombudsperson

  • Sukhdeep Gill
  • Alternate: Maureen Muller-Kahle

University Senators

  • Mark Casteel (term expires 2018)
  • Jane Sutton (term expires 2019)
  • Alternate: Deirdre Folkers

University College Faculty Council

  • Councilor: Joe Downing (2016–18)
  • Councilor: Need Volunteer

Adjunct Faculty Representatives

  • Virgil Ganescu
  • Judy Higgins
  • Steve Lentz
  • Stepanka Magstadt
  • Betsy Wentzel

Faculty Representatives to Enrollment Management Team

  • Ali Kara
  • Jon Price

Faculty Liaison to Pullo Family Performing Arts Center

  • Stuart Stelly

Faculty Representative to Student Activity Fee Committee

  • Jessica Petko

Faculty Representative to Student Facilities Fee Allocation Board

  • Deirdre Folkers

Exit Interview Person for Faculty

  • Joan Smeltzer

Academic Unit Heads

Arts and Liberal Studies

  • Unit Head: Stuart Stelly
  • Representative: Noel Sloboda

Social/Behavioral Sciences And Information Sciences And Technology

  • Unit Head: Nicole Muscanell
  • Representative: Alyssa Dietz

Natural And Mathematical Sciences And Engineering

  • Unit Head: Marshall Coyle
  • Representative: Andy Landis

Other Committees

(not necessarily run through Senate)

Academic Integrity Committee (DAA’s Office)

  • Joan Smeltzer
  • Fred Haag
  • Haiduke Sarafian
  • Two students appointed by DAA

Teaching International (DAA’s Office)

  • Co-Chair: Joel Burkholder & Nicole Muscanell
  • Co-Chair: (need volunteer)
  • Past Co-Chair: Jon Price
  • Past Co-Chair: Amber Seidel
  • Sukhdeep Gill
  • Robert Farrell
  • Jennifer Nesbitt
  • David W. Chown (ex officio)